Home / Přenosný relikviář

Přenosný relikviář

Čtrnácticípá hvězda z ciboušovského jaspisu

Přenosný relikviář slouží pro bohoslužby v klášteře a kostele Panny Marie Sněžné. Základem jeho konceptu je čtrnácticípá hvězda z ciboušovského jaspisu, jejímž středem je kruhová rozeta z českých granátů. Jednotlivé ostatky jsou překryty čočkami z horského křišťálu. Nosná konstrukce je z pozlacené mosazi.
Autorkou relikviáře je Mgr. A. Leona Matějková SFŘ. Relikviář vznikl na začátku roku 2014 v rekordním čase, díky nadšení a obětavosti všech zúčastněných. Na náročné výrobě se podílelo hned několik profesí. Hlavním dodavatelem byl pasíř pan Ivan Houska, který vyrobil především nosnou konstrukci relikviáře. Kameníkem pan Tomáš Váňa, který vyrobil nejen kameny na dřík a podstavu, ale také připravil drobné stavební kameny, brusičem pan Petr Šťastný, který vybrousil jaspis a horský křišťál, české granáty a stříbrné zlacené křížky vyrobil pan Milan Hejral. Ostatky pak uložila paní restaurátorka Mgr. Marie Foltýnová, PhD.

Zadní strana ostatkové části s pečetí

Důležitou součástí pro postavení relikviáře bylo získání všech jeho materiálů. Ciboušovský jaspis daroval geolog Mgr. Michal Filippi, Ph.D. Diorit na dřík získal architekt Mgr. A. Jiří Jindřich. Konzultantem a dárcem několika stavebních kamenů byl geolog a filisof pan RNDr. Václav Cílek, CSc. A mnoho dalších lidí v Čechách i po celé Evropě.
Celý projekt realizace zajišťovali tři lidé – autorka Leona Matějková, P. Petr Regalát Beneš Th.D. OFM, P. Eliáš Tomáš Paseka OFM – tito lidé připravovali nejenom posloupnost a návaznost všech prací, ale i získání materiálů a další produkci.

Top