Home / Relikviář

Relikviář

Relikviář pro kosterními pozůstatky Čtrnácti pražských mučedníků

Relikviář pro ostatky Čtrnácti pražských mučedníků vznikl v truhlářské dílně Chmela-Řípa v Petrovicích na Havlíčkobrodsku. Relikviář navrhla Martina Portyková. Vychází z tradice takzvaných domečkových relikviářů, avšak jeho ztvárnění je současné.

Relikviář byl vyrobený kompletně z masívu dubu. Pro výrobu byla použita stará technologie – spojování v rozích takzvanými ozuby. Rozměry má asi metr na délku, osmdesát centimetrů na výšku a široký je padesát centimetrů. Dubová schránka je ozdobena bronzovým nápisem a reliéfy. Jeden z reliéfů je čtrnácticípá hvězda, kdy počet paprsků odkazuje k počtu zabitých bratří. Na druhém reliéfu je motiv Madony s dítětem, který vychází z mozaiky umístěné na západním průčelí kostela Panny Marie Sněžné.

Uvnitř dubové schránky je umístěna olověná schránka, do které byly uloženy ostatky.

Výroba relikviáře

Relikviář je vyroben tři sta let starého dubu. Tři století staré dubové dřevo se truhlářům pod ruku nedostane každý den. Materiál, ze kterého byl relikviář vyrobení, je v podstatě stejně starý jako ostatky, které jsou do něj uloženy.

Koupit staletý dub se truhlářské firmě poštěstilo před pár lety. Rostl v hlubokém příkrém údolí, v lese nedaleko Petrovic. Dub chtěli skácet už před více než sto lety, tenkrát by ho ale z údolí nedostali. A tak dub mohl růst dalších sto let. Až se současnou technikou bylo možné těžké dřevo z hlubokého údolí po skácení stromu dostat. Kmen se musel nařezat na třímetrové kusy, jeden měl váhu přes tři tuny.

V té době ale ještě v truhlářství netušili, na co tak vzácné dřevo použijí. Náhoda tomu chtěla, že skladování netrvalo dlouho a přišla zajímavá zakázka. Celkově výroba asi metr dlouhé, půl metru široké a 80 centimetrů vysoké dubové schránky na vzácné pozůstatky trvala asi tři týdny a podíleli se na ní dva lidé.

Top